Wody radonowe
Wody radonowe czyli wody mineralne, które zawierają niewielką ilość promieniotwórczego radonu wykorzystywane są przy leczeniu:
- różnego rodzaju schorzeń reumatoidalnych,
- miażdżycy tętnic obwodowych i zakrzepowego zapalenia naczyń
- urologicznych (radon działa moczopędnie),
- w zaburzeniach gastrycznych i w leczeniu otyłości
- w chorobach ginekologicznych, m.in. przyczyniają się do regulacji lub powrotu cyklów owulacyjnych, a także łagodzą objawy okresu przekwitania.
- schorzeń dermatologicznych (zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na łuszczycę i trądzik)
- astmy i innych schorzeń układu oddechowego
- osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach i operacjach.
Radon
Radon zawarty w wodzie mineralnej ma na tyle niskie stężenie, że nie powoduje powikłań zdrowotnych natomiast ma korzystny wpływ na hormony wytwarzane w organizmie człowieka, charakteryzuje się także działaniem przeciwbólowym i odkażającym.
Na bazie wód radonowych wykonuje się, takie zabiegi jak:
- kąpiele
- inhalacje
Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU ma wyłączoną koncesje na wydobywanie i eksploatację wód radonowych ze złóż w Świeradowie i Czerniawie. Tylko dwa uzdrowiska w Polsce i 20 w Europie wykorzystują radon w swojej działalności leczniczej. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa należy do elitarnej grupy Euroradon, która skupia uzdrowiska z Niemiec, Austrii i Czerech. Do głównych zadań Stowarzyszenia należą m.in. wspieranie naukowych prac badawczych na temat radonu, dotarcie do opinii publicznej z przekazem na temat leczniczego działania radonu, kampanie informacyjne, których adresatami są zarówno opinia publiczna jak i lekarze, a których celem jest przedstawienie rzeczowych wyników prac badawczych na temat radonu.