Uzdrowiska na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk, to region o bogatej historii i różnorodnych atrakcjach turystycznych, w tym uzdrowiskach, przyciągających od wieków gości i kuracjuszy z całego świata. To właśnie na Dolnym Śląsku położonych jest 5 z 7 uzdrowisk wchodzących w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk.

  • Uzdrowisko Cieplice słynie z leczniczych wód termalnych, znanych już od wielu wieków, a ich niepowtarzalny klimat i położenie u podnóża Karkonoszy przyciągają licznych kuracjuszy, w tym znane postaci historyczne.
  • Uzdrowiska Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój oferują zarówno lecznicze właściwości wód mineralnych, jak i możliwości aktywnego wypoczynku w otoczeniu pięknych krajobrazów i zabytków architektonicznych.
  • Polanica Zdrój, nazywana perłą polskich uzdrowisk, przyciąga swoim klimatem i walorami leczniczymi, oferując jednocześnie wiele atrakcji turystycznych.
  • Uzdrowisko Świeradów-Zdrój, położone w malowniczych Górach Izerskich, zachwyca nie tylko unikalnymi wodami leczniczymi, ale także spokojem i pięknymi widokami, co czyni go popularnym miejscem wypoczynku dla turystów poszukujących odprężenia.

Wszystkie nasze uzdrowiska położone na Dolnym Śląsku charakteryzuje doskonała jakość usług, wysoko wykwalifikowana kadra lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów. Sanatoria PGU to często hustoryczne budynki, jak Wielka Pieniawa, Jan Kazimierz, Polonia, Dlugi Dom, Pawilon Edward czy Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju.

Profile lecznicze poszczególnych uzdrowisk powiązane są z surowcami naturalnymi, występującymi w danym regionie.

  • Cieplice specjalizują się w leczeniu chorób ortopedycznych, reumatologicznych oraz układów nerwowego, moczowego oraz wzroku.
  • Uzdrowisko Świeradów, poza chorobami ortopedycznymi i reumatologicznymi, leczy także choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, narządu głosu, cieśni nadgarstka, prowadzi rehabilitację po powikłaniach po boreliozie oraz prowadzi profilaktykę w leczeniu prostaty i nietrzymania moczu.
  • Polanica Zdrój specjalizuje się leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób naczyń obwodowych, układu trawienia, ortopedyczno – urazowych, reumatologicznych, oraz górnych dróg oddechowych.
  • Leczenie dorosłych w Uzdrowisku Duszniki-Zdrój obejmuje schorzenia układu oddechowego, przewodu pokarmowego, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, osteoporozę, choroby kardiologiczne i nadciśnienie oraz choroby kobiece.
  • Leczenie dorosłych obejmuje choroby przewodu pokarmowego, ortopedyczno-urazowe, endokrynologiczne, otyłość  choroby układu krwiotwórczego, układu krążenia, choroby reumatologiczne. Uzdrowisko Kudowa-Zdrój jako jedno z nielicznych w Polsce specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży.

 

Niewątpliwą zaletą uzdrowisk PGU położonych na Dolnym Śląsku jest łatwy sposób dotarcia, nawet dla osób niezmotoryzowanych. Liczne autobusy i pociągi to szybki i łatwy sposób komunikacji z większych miast położonych nie tylko na Dolnym Śląsku