Rehabilitacja po COVID-19 w sanatorium

Rehabilitacja po COVID-19 w sanatorium

Koronawirus Covid 19 można przejść bezobjawowo, ale zdarza się, że po przebytej chorobie pojawiają się niechciane powikłania. Wśród ozdrowieńców występuje m.in. gorsza wydolność oddechowa i krążeniowa. Pogarsza się również ogólna kondycja psychofizyczna. Osoby, które doświadczają takiego stanu, mogą skorzystać z rehabilitacji po Covid-19 w uzdrowiskach Polskiej Grupy Uzdrowisk.

Rehabilitacja dróg oddechowych po przebytej infekcji Covid-19 prowadzona jest w:

 

Na czym polega rehabilitacja po Covid 19 w uzdrowisku?


Celem turnusów rehabilitacyjnych po Covid w sanatorium jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia osób, u których doszło do zakażenia koronawirusem. Chociaż wielu ozdrowieńców nie obserwuje u siebie żadnych objawów choroby, u części z nich pozostaje powikłania, które mogą wpływać na późniejszą jakość życia. Do negatywnych skutków infekcji należą m.in. obniżenie wydolności organizmu oraz dolegliwości kardiologiczne i neurologiczne. Wśród pacjentów obserwuje się także zły stan układu oddechowego oraz zaburzenia psychosomatyczne, związane z odczuwanym stresem.

Rehabilitacja oddechowa po Covid 19 w sanatorium to indywidualny program terapeutyczny dla osób, które mają trudności z powrotem do codziennych obowiązków. Terapia skierowana jest tutaj przede wszystkim na przyspieszenie procesu zdrowienia. Obejmuje poprawę sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej oraz siły mięśni. Turnusy rehabilitacyjne dla ozdrowieńców zapobiegają także postępującej niepełnosprawności i stanowią kontynuację rehabilitacji poszpitalnej.
Rehabilitacja po Covid. Jakie ćwiczenia i diagnostyka w ramach pobytu?
Korzystając z turnusów rehabilitacyjnych po Covid, duży nacisk kładzie się na ocenę pracy układu oddechowego i diagnostykę pulmonologiczną. Podczas pobytu zlecane są m.in. testy wysiłkowe, test marszowy oraz test Borga, który ocenia stopień zmęczenia podczas wysiłku. Wykonywana jest także spirometria, która mierzy objętość i pojemność płuc w różnych fazach cyklu oddechowego. Pacjentom wykonuje się również badanie saturacji, które pokazuje poziom nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem. Ozdrowieńcy korzystają ponadto z konsultacji lekarskich, podczas których ordynuje się indywidualny program zabiegowy.

W trakcie turnusów rehabilitacyjnych po Covid, prowadzona jest gimnastyka lecznicza. W jej ramach organizuje się treningi wydolnościowe (np. z użyciem ergometrów wioślarskich, bieżni lub stepperów), ćwiczenie oddechowe czy trening interwałowe. Pacjenci biorą udział w sesjach gimnastyki ogólnousprawniającej, a także uczęszczają na zajęcia z gimnastyki w basenie. Uczą się pozycji drenażowych, które ułatwiają odpływ wydzieliny zalegającej w drogach oskrzelowych.

Co obejmują turnusy rehabilitacyjne po Covid?
Każdy uczestnik turnusów rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców korzysta także z zabiegów uzdrowiskowych. Są to m.in. zabiegi z zakresu fizykoterapii, elektroterapii, światłolecznictwa czy magnetoterapii. Uzdrowiska PGU oferują ponadto terapie, wykorzystujące wodolecznictwo oraz inhalacje naturalne i lekowe, wspomagające cały układ oddechowy.

W ramach rehabilitacji po Covid w sanatorium, wszystkim pacjentom wykonuje się test w kierunku przeciwciał IgG oraz IgM (Covid-19). Goście uzdrowisk korzystają również z krenoterapii, czyli kuracji pitnej naturalnymi wodami mineralnymi. Część pakietów pobytowych obejmuje oddziaływanie psychosomatyczne, które obejmuje muzykoterapię, relaksację, medytację i pracę z oddechem. Ozdrowieńcy korzystają ponadto z opieki psychologa, co jest istotne zwłaszcza w przypadku osób, które przebywały w szpitalu lub pozostawały w długiej izolacji w domu.

Warto pamiętać, że w przypadku realizacji takiego pobytu, bardzo często wymagane jest skierowanie lub zaświadczenie o konieczności odbycia turnusu rehabilitacyjnego po Covid. Dokumenty te wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. W przypadku sanatoriów PGU, specjalny wzór skierowania można pobrać bezpośrednio ze stron internetowych poszczególnych uzdrowisk – Uzdrowiska Cieplice, Uzdrowiska Świeradów, Uzdrowiska Połczyn oraz Uzdrowiska Duszniki.

Rehabilitacja po Covid. Gdzie pojechać?
Oferty turnusów rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców dostępne są m.in. w uzdrowiskach Polskiej Grupy Uzdrowisk, zlokalizowanych w Sudetach i na Pojezierzu Drawskim. W każdym z nich prowadzona jest rehabilitacja oddechowa, realizowana w turnusach 8-, 15-, a nawet 21-dniowych.

UZDROWISKO CIEPLICE
Cieplice-Zdrój to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry. Ogromnym atutem kurortu jest jego położenie w sercu Kotliny Jeleniogórskiej, tuż u stóp malowniczych Karkonoszy. Blisko jest stąd także do Gór Izerskich oraz Rudaw Janowickich. Uzdrowisko Cieplice słynie przede wszystkim z dostępności leczniczych wód termalnych, które wykorzystywane są tutaj od XIII wieku. W zakładzie przyrodoleczniczym, należącym do uzdrowiska, wykonuje się ponad 70 rodzajów zabiegów z zastosowaniem wód mineralnych oraz najwyższej jakości borowiny. Tutejszy, podgórski klimat działa na organizm hartująco, a dzięki licznym atrakcjom Cieplice-Zdrój stanowią doskonałą bazę wypadową dla osób, które pragną zwiedzić krainę Liczyrzepy, czyli karkonoskiego Ducha Gór.

UZDROWISKO ŚWIERADÓW
Rehabilitację oddechową po Covid można z powodzeniem zaplanować także w Świeradowie-Zdroju. Uzdrowiskowe miasteczko położone jest tuż obok Gór Izerskich i obfituje w przepiękne szlaki piesze i rowerowe. Kurort ten nazywany jest ponadto „Doliną młodości” i słynie z leczniczych wód radonowych, borowiny i kory świerku, wykorzystywanych w kuracjach Uzdrowiska Świeradów. Radon obecny w świeradowskiej glebie, wodach i powietrzu naturalnie pobudza system hormonalny i immunologiczny do pracy oraz działa terapeutycznie na skórę ora układ narządów ruchu. Dodatkowo bodźcowy, ostry klimat Świeradowa uodparnia ciało i działa leczniczo, również dzięki wielkim kompleksom tutejszych lasów sosnowych.

UZDROWISKO DUSZNIKI
Przeglądając oferty turnusów rehabilitacyjnych dla ozdrowieńców, warto za swój cel obrać Uzdrowisko Duszniki, należące do Uzdrowisk Kłodzkich, oraz tamtejszy obiekt Jan Kazimierz. To, co czyni to miejsce wyjątkowym, jest bliskość Gór Stołowych oraz dostęp do wód o wysokim stopniu zmineralizowania, które są doskonałe w leczeniu m.in. schorzeń układu oddechowego. Kurort jest idealny dla wszystkich osób, które kochają sąsiedztwo gór, czyste powietrze i aktywny wypoczynek. To również miejsce, do którego przyjeżdżał sam Fryderyk Chopin.

UZDROWISKO POŁCZYN
Zlokalizowany na Pojezierzu Drawskim Połczyn-Zdrój to miejsce, które otaczają przepiękne, malownicze jeziora. Uzdrowisko Połczyn słynie z dostępności wysokiej jakości złóż borowiny, a także solanek połczyńskich, wydobywanych z głębokości około 1200 metrów. Przyjeżdżając tutaj na rehabilitację pulmonologiczną, można liczyć na nie tylko na pomoc w przypadku przebytej infekcji Covid-19, ale również w innych schorzeniach, tj. odma płucna, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa czy przewlekłe zapalenia krtani, tchawicy, dróg oddechowych oraz gardła.