Skierowanie do sanatorium z NFZ

Skierowanie do sanatorium z NFZ

We wszystkich obiektach Polskiej Grupy Uzdrowisk prowadzimy leczenie uzdrowiskowe, które przysługuje osobom ubezpieczonym raz na 18 miesięcy. Takie leczenie oferujemy w naszych szpitalach i sanatoriach w Świeradowie, Cieplicach, Polanicy, Dusznikach, Kudowie i Połczynie-Zdroju. To właśnie w tych miejscowościach proponujemy Państwu skuteczne kuracje, które opierają się na wykorzystaniu dobroczynnych właściwości lokalnych składników naturalnych, warunków klimatycznych i naszego doświadczenia w prowadzeniu fizjoterapeutycznych zabiegów uzdrowiskowych.


Leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ


Jak skorzystać z leczenia sanatoryjnego NFZ w uzdrowiskach PGU?

KROK 1: Otrzymanie skierowania


Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego NFZ w uzdrowiskach PGU, należy otrzymać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada aktualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Następną czynnością jest przesłanie swoich wyników badań wraz ze skierowaniem do macierzystego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie zostaną zweryfikowane przez lekarza balneologii i medycyny fizykalnej. Po dopełnieniu tych formalności NFZ określi szczegóły dotyczące Państwa pobytu w uzdrowisku, m.in. rodzaj i miejsce leczenia oraz termin rozpoczęcia i czas trwania kuracji. Pobyt przyszłego kuracjusza w uzdrowisku powinien zostać potwierdzony przez NFZ nie krócej, niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia.

Okres oczekiwania na realizację Państwa skierowania w uzdrowiskach PGU zależy wyłącznie od oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego przesłali Państwo swoje dokumenty.

KROK 2: Przyjazd do uzdrowiska PGU

Kuracja w uzdrowisku PGU rozpoczyna się w dniu określonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i trwa od 21 do 28 dni w zależności od rodzaju skierowania. W celu poprawnej rejestracji w obiekcie PGU, należy ze sobą zabrać: skierowanie potwierdzone przez NFZ, dowód osobisty, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego, dokumenty medyczne oraz niezbędne leki na cały okres pobytu.

Kuracjusz dojeżdża i wyjeżdża z miejsca leczenia uzdrowiskowego na własny koszt. Turnus rozpoczyna się o godz. 14:00 pierwszego dnia pobytu, a kończy o godz. 12:00 ostatniego dnia pobytu. Pacjenci przyjmowania są w recepcjach obiektów, do których mają skierowanie.

KROK 3: Pobyt w uzdrowisku

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym PGU jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Z kolei leczenie uzdrowiskowe w sanatorium realizowane jest w ramach urlopu wypoczynkowego i wiąże się z uiszczeniem opłaty sanatoryjnej, której wysokość określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zwolnione z opłaty sanatoryjnej mogą być osoby zatrudnione w zakładach produkcyjnych wykorzystujących azbest, uczniowie i studenci pozostający na utrzymaniu ubezpieczonego opłacającego składkę oraz dzieci o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Każdy kuracjusz przebywający w uzdrowisku PGU zobowiązany jest do uiszczenia opłaty uzdrowiskowej, pobieranej przez lokalne urzędy miejskie, której wysokość to 3,50 zł za każdy dzień pobytu.

W uzdrowiskach PGU nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji miejsc w konkretnych pokojach. Każdy kuracjusz NFZ bezpośrednio po przyjeździe kierowany jest przez personel uzdrowiska do wskazanego miejsca pobytu. Małżeństwa, które przebywają na tym samym turnusie, mają możliwość korzystania ze wspólnego pokoju 2-osobowego w zależności od dostępności miejsc.

We wszystkich uzdrowiskach PGU istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu oraz późniejszego wyjazdu z kurortu w ramach dodatkowej oferty komercyjnej.


Rehabilitacja lecznicza w ramach NFZ


W obiektach Polskiej Grupy Uzdrowisk prowadzimy rehabilitację leczniczą, dedykowaną pacjentom kontynuującym leczenie, którzy potrzebują kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych i wymagają całodobowego nadzoru pielęgniarskiego.

Jak wygląda rehabilitacja lecznicza NFZ w uzdrowiskach PGU?

Aby skorzystać ze stacjonarnej rehabilitacji leczniczej NFZ w uzdrowiskach PGU, należy otrzymać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada aktualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Następnie skierowanie, dokumentacja medyczna i stan zdrowia pacjenta podlegają weryfikacji przez NFZ.

Uzdrowiska PGU prowadzą rehabilitację ogólnoustrojową która trwa od 2 do 6 tygodni. W zależności od samopoczucia pacjenta, rehabilitacja lecznicza może zostać przedłużona w oparciu o decyzję lekarza prowadzącego rehabilitację. Koszty całej rehabilitacji leczniczej i pobytu w jednym z naszych uzdrowisk w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.


Co zabrać ze sobą do uzdrowiska PGU?

Kuracjusz przyjeżdzający na leczenie do uzdrowiska PGU, zabiera ze sobą:

  • potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie
  • dowód tożsamości
  • aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego
  • dokumentacja medyczne (wyniki badań diagnostycznych, wyniki konsultacji specjalistycznych i karty informacyjne z leczenia szpitalnego, które mają związek z leczeniem sanatoryjnym w uzdrowisku PGU)
  • pieniądze - na pokrycie części kosztów pobytu w uzdrowisku w przypadku leczenia sanatoryjnego oraz uiszczenie opłaty klimatycznej
  • leki na cały okres pobytu w uzdrowisku
  • strój sportowy
  • wygodne obuwie sportowe
  • strój kąpielowy
  • czepek
  • klapki
  • ręczniki (istnieje możliwość odpłatnego wypożyczenia ręcznika w uzdrowisku).