Aktualności

CO ZABRAĆ DO SANATORIUM?

CO ZABRAĆ DO SANATORIUM?

CO ZABRAĆ DO SANATORIUM?

Wyjazd do sanatorium wiąże się nie tylko z wypoczynkiem w kurorcie, ale przede wszystkim z korzystaniem ze specjalistycznej kuracji uzdrowiskowej. Wyjeżdżając do sanatorium warto pamiętać o zabraniu istotnych, podstawowych rzeczy, które ułatwią nam pobyt na miejscu. Co zabrać do sanatorium, jeśli zaplanowaliśmy swój wyjazd i chcemy uniknąć zaskoczeń na miejscu? Podpowiadamy!

Skierowanie i dowód tożsamości

Aby skorzystać z 3-tygodniowego turnusu NFZ, musimy zabrać ze sobą skierowanie. Jest to oficjalny dokument, dzięki któremu możemy ubiegać się o leczenie uzdrowiskowe. Bez skierowania, rejestracja w obiekcie uzdrowiskowym nie będzie możliwa, jednak nie dotyczy to pobytów komercyjnych. Kuracjusze powinni pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego i dokumentu, który potwierdza podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Rodzice młodych kuracjuszy nie powinni zapomnieć o legitymacji szkolnej dziecka.

Dokumentacja medyczna

Każda informacja o zdrowiu pacjenta jest niezwykle istotna dla lekarza prowadzącego w uzdrowisku. Dlatego zaleca się, aby goście obiektów uzdrowiskowych przywozili ze sobą pełną dokumentację medyczną, która zawiera wyniki badań diagnostycznych, zalecenia lekarskie i wszelkie informacje związane z leczeniem we własnym miejscu zamieszkania.

Leki

Kuracjusz, który planuje swój pobyt w sanatorium, powinien pamiętać o zabraniu ze sobą używanych na co dzień leków.  Warto przygotować zapas leków, które przyjmujemy na stałe. Uzdrowiska PGU oferują 24-godzinną opiekę medyczną, jednak nie są zobligowane do zapewnienia swoim gościom niezbędnych medykamentów.

Pieniądze

Planując wyjazd sanatoryjny, należy mieć na uwadze to, że NFZ nie pokrywa w całości naszego pobytu w uzdrowisku. W praktyce musimy częściowo opłacić nasze zakwaterowanie. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się również opłaty klimatyczne i dopłaty do pokojów lub apartamentów 1-osobowych lub tych o podwyższonym standardzie. Kuracjusz zapłaci również za rozrywki dostępne na miejscu, m.in. wstępy na dancingi czy wycieczki fakultatywne. 

Odpowiednia odzież i rzeczy osobiste

Pogoda w sanatoriach górskich i nadmorskich jest zmienna, dlatego nasz ubiór dostosowujemy do aktualnych warunków atmosferycznych i pory roku, kontrolując prognozę pogody. Wśród podstawowych akcesoriów z pewnością warto zabrać ze sobą:

  • klapki basenowe, czepek i strój kąpielowy,
  • wygodne i niezawodne obuwie do wędrówek,
  • odzież wierzchnią, która sprawdzi się podczas wiatru, deszczu czy śniegu,
  • dodatkowy ręcznik (na każdego kuracjusza czeka ręcznik w pokoju, aczkolwiek podczas korzystania np. z kąpieli borowinowych łatwo go pobrudzić, dlatego warto mieć dodatkowy na zmianę,
  • jeżeli mamy problemy ze snem przydatne mogą okazać się stopery do uszu i opaska na oczy do spania.
← Wróć do Bloga