Gimnastyka lecznicza

Gimnastyka korekcyjna

Ćwiczenia mające na celu skorygowanie, przeciwdziałanie wadom postawy poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających przykurczone partie mięśniowe odpowiadające za daną wadę postawy. Rozciąganie bierne wykorzystuje samo ułożenie ciała mięśni, w rozciąganiu czynnym zaangażowany jest pacjent lub fizjoterapeuta. W ramach gimnastyki korekcyjnej realizuje się: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni grzbietu i pośladków, ćwiczenia mięśni brzucha, ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy, ćwiczenia antygrawitacyjne, czynne prostowanie i rozciąganie kręgosłupa.

Efekt terapeutyczny:
Ćwiczenia korygują lub przeciwdziałają wadom postawy (okrągłe plecy, skolioza, lordozy) oraz kształtują nawyki prawidłowej postawy.

Zabieg wykonywany jest w Uzdrowisku:


Gimnastyka lecznicza grupowa

Stanowi formę ćwiczeń leczniczych działających miejscowo np. na pewne grupy mięśniowe zwiększając ich siłę czy elastyczność oraz zakres ruchów w stawach. Ćwiczenia są prowadzone przez fizjoterapeutę na sali gimnastycznej z wykorzystaniem materacy i przyborów gimnastycznych.

Efekt terapeutyczny:
Zabieg koncentruje się na leczeniu ruchem określonych partii ciała, zadaniem jest podniesienie ogólnej sprawności i wydolności fizycznej ustroju, kształtowanie prawidłowej postawy, koordynacji ruchowej, nawyku celowości i płynności ruchów, zachowanie pełnego zakresu ruchów w stawach, długości i elastyczności oraz siły i wytrzymałości mięśni, zmniejszenia napięcia mięśni, czyli ich rozluźnienia

Zabieg wykonywany jest w Uzdrowisku:


Gimnastyka lecznicza indywidualna

Zabieg stanowi podstawową formę ćwiczeń leczniczych działających miejscowo np. na pewne grupy mięśniowe, zwiększając ich siłę czy elastyczność oraz zakres ruchów w stawach. Wykonywany jest zgodnie z programem ustalonym przez fizjoterapeutę i ukierunkowany na leczenie określonego schorzenia.

Efekt terapeutyczny:

Zabieg koncentruje się na leczeniu ruchem określonych partii ciała. Jego zadaniem jest podniesienie ogólnej sprawności i wydolności fizycznej organizmu, kształtowanie prawidłowej postawy, koordynacji ruchowej, nawyku celowości i płynności ruchów, zachowanie pełnego zakresu ruchów w stawach, długości i elastyczności oraz siły i wytrzymałości mięśni, zmniejszenia napięcia mięśni, czyli ich rozluźnienia.

Zabieg wykonywany jest w Uzdrowisku:


Gimnastyka lecznicza przyrządowa

Zabieg polegający na wykonywaniu ćwiczeń ogólnousprawniających przy użyciu specjalnych przyrządów np. bieżnia, cykloergometr, orbitrek, wioślarz, rotor, steper.

Efekt terapeutyczny:
Celem zabiegu jest mobilizacja rezerw czynnościowych organizmu w zakresie układu krążenia i układu oddechowego, zwiększenie wydolności fizycznej i psychicznej organizmu, poprawa zakresu ruchu w stawach, poprawa koordynacji ruchowej, korygowanie wad postawy oraz wzmocnienie siły mięśni.

Zabieg wykonywany jest w Uzdrowisku:


Gimnastyka lecznicza w basenie


Zabieg stanowi formę ćwiczeń leczniczych działających miejscowo np. na pewne grupy mięśniowe zwiększając ich siłę czy elastyczność oraz zakres ruchów w stawach. Wykonywane są w wodzie z wykorzystaniem drobnego sprzętu gimnastycznego, zgodnie z programem ustalonym przez fizjoterapeutę i ukierunkowane na leczenie określonego schorzenia. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają układu kostno-stawowego, dlatego tę formę ruchu poleca się przy problemach z kręgosłupem, zaawansowanej osteoporozie, po przebytych urazach kości oraz stawów, również przy nadciśnieniu tętniczym.

Efekt terapeutyczny:
Gimnastyka pozytywnie działa na narząd ruchu, układ krążenia i układ oddechowy. Poprawia także sprawność fizyczną, zwiększa ruchomość stawów, poprawia przemianę materii, odchudza, masuje i ujędrnia ciało.

Zabieg wykonywany jest w Uzdrowisku: