Duszniki
Kudowa
Cieplice
Świeradów-Czerniawa
Polanica
Połczyn
Wyszukaj ofertę
Data przyjazdu
Data wyjazdu
lokalizacja
 

Borowina połczyńska

Zasoby borowiny odkryto na terenie gminy Połczyn już w XVII wieku i ze względu na swoje lecznicze właściwości surowiec ten został nazwany „czarnym złotem”. Według legendy cudowne właściwości miejscowych surowców naturalnych zostały odkryte przypadkowo przez cierpiącego na reumatyzm sukiennika, który po obmyciu nogi w wodzie z miejscowego źródła oraz włożeniu jej w błoto, już na drugi dzień miał całkowicie pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Borowina, czyli tak naprawdę torf leczniczy, powstała na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ta połczyńska, wydobywana jest ze złoża „Bronowo”, położonego ok. 11 kilometrów od Połczyna-Zdroju. Złoża połczyńskiej borowiny składają się z 3 warstw, z których najcenniejsza jest warstwa górna czyli torf typu wysokiego. Torf ten posiada najlepsze parametry i jest najbardziej odpowiedni do wykonywania zabiegów leczniczych.
Zabiegi oparte na połczyńskiej borowinie:
Borowina wydobywana z połczyńskiego złoża posiada certyfikaty potwierdzające właściwości lecznicze.
Połczyńska borowina charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną przy jednoczesnym niskim przewodnictwie, dzięki czemu doskonale utrzymuje ciepło i nie powoduje oparzeń. Efektem zabiegów opartych na borowinie jest silne rozgrzanie oraz przekrwienie części ciała poddanych zabiegom (42-45° Celsjusza). Dodatkowo zawarte w tym surowcu substancje aktywne cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, sciągającymi i bakteriobójczymi.
Ze względu na swoje silnie rozgrzewające właściwości surowiec ten wykorzystywany jest:
  • w kuracjach niezbędnych w leczeniu bezpłodności u kobiet spowodowanej zrostami, stanami pooperacyjnymi czy brakiem owulacji;
  • w leczeniu chorób kobiecych;
  • w leczeniu stanów zwyrodnieniowych;
  • w leczeniu schorzeń narządów ruchu;
  • w leczeniu chorób układu pokarmowego i wątroby.
Borowina jest także głównym składnikiem naturalnych kosmetyków produkowanych przez Uzdrowisko Połczyn i dosttępnych w sklepie internetowym Kosmetyki TERRA pod adresem https://kosmetyki-terra.pl/kategoria/lecznicze-borowina-i-solanka/