Wyszukaj ofertę
Data przyjazdu
Data wyjazdu
lokalizacja
 

Uzdrowiska Polskiej Grupy Uzdrowisk przygotowane

Nie ma planów okresowego zamykania polskich sanatoriów w związku z pandemią koronawirusa. Jak podkreślił Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej 11 marca, wszystkie obiekty uzdrowiskowe w Polsce są bezpieczne dla seniorów i innych kuracjuszy. Polska Grupa Uzdrowisk, wyprzedzając ustalenia rządu o czasowym zamknięciu placówek oświatowych i kulturalnych, wprowadziła już specjalne, restrykcyjne procedury higieny we wszystkich swoich uzdrowiskach.

Od 12 marca w Polsce z powodu koronawirusa nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych. Szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki zostaną zamknięte do 25 marca. Ograniczenie to nie dotyczy jednak polskich sanatoriów. Jak zaznaczył minister zdrowia, są to bezpieczne placówki o charakterze medycznym i w najbliższym czasie wyjazdy do sanatoriów, na które kieruje min. Narodowy Fundusz Zdrowia, nie będą odwoływane.

We wszystkich obiektach uzdrowiskowych Polskiej Grupy Uzdrowisk, z początkiem marca zostały wprowadzone specjalne, restrykcyjne procedury higieny. W każdym z sanatoriów PGU w Cieplicach, Świeradowie, Dusznikach, Kudowie, Polanicy i Połczynie-Zdroju obowiązują szczegółowo określone zasady postepowania w związku ze światową pandemią koronawirusa.

- Rozszerzyliśmy wywiady lekarskie o informacje, czy pacjenci mieli kontakt z osobami, które powróciły z obszarów zagrożonych koronawirusem. Wśród naszych gości zwiększyliśmy nacisk na mycie i dezynfekcje rąk. We wszystkich obiektach PGU zamontowaliśmy dodatkowe pojemniki z płynami dezynfekującymi, które są dostępne absolutnie dla wszystkich. Ponadto zwiększyliśmy maksymalnie nadzór nad osobami, które mają objawy jakichkolwiek infekcji – mówi Zbigniew Hajłasz – prezes PGU.

Personel medyczny w naszych uzdrowiskach ściśle przestrzega wytycznych w razie podejrzenia zachorowania na koronawirusa. W obiektach przeprowadzane są systematyczne, całościowe dezynfekcje pokoi, w których przebywali pacjenci z objawami nawet lekkich infekcji. Dotyczy to również części wspólnych z naciskiem na odkażanie klamek, poręczy, ogólnodostępnych łazienek i toalet, gabinetów lekarskich czy dyżurek pielęgniarskich.

- W uzdrowiskach PGU polityka informacyjna jest bardzo dobrze prowadzona. Ze względu na maksymalne bezpieczeństwo naszych gości, podjęliśmy takie środki prewencyjne w celu uniknięcia błędów popełnianych w innych krajach. Na bieżąco monitorujemy cała sytuację i dostosowujemy nasze działania zgodnie z wytycznymi Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowi, a także wytyczne jakie kierowane są z poziomu naszego właściciela, czyli KGHM PM S.A. – dodaje Zbigniew Hajłasz.